ماساژ کلاسیک روسی

ماساژ کلاسیک روسی
ماساژ کلاسیک روسی

ماساژ کلاسیک روسی در رسته ماساژهای اروپایی (کلاسیک) یا اصطلاحاً وِسترن ماساژ جای می گیرد. باتوجه به سوابق تاریخی و اسناد موجود، از ماساژ غربی بمنظور تکمیل درمان در کنار پزشکی نوین استفاده می شد و به همین منظور برخلاف ماساژهای شرقی که مباحث انرژیکی را مبنا قرار داده اند در این سبک توجه زیادی به اصول آناتومیکی، فیزیولوژیکی، بیومکانیکی و ارگونومیکی شده است. از این رو بهره گیری از تجهیزات مخصوص و استاندارد ماساژ، رسیدن به این اهداف را آسانتر می کند. در این سبک از ماساژ همانند دیگر سبک های اروپایی برای ایجاد حس آرامش بیشتر در عضلات و تسریع در روند سیکل جریان خون تخت ها یا میزهای مخصوص ماساژ را در نظر می گیرند بطوریکه فرد هنگام قرار گرفتن روی آن در بهترین شرایط فیزیولوژیکی و آرمانی خود قرار می گیرد.

ماساژ کلاسیک روسی

توجه به نکات بیومکانیکی در ماساژ کلاسیک روسی موجب انتقال نیروی بهینه از سمت ماساژ تراپیست می باشد. بر همین اساس رعایت این اصول، آسیب های شغلی ماسور را به حد اقل می رساند. به عبارت دیگر با رعایت نکات بیومکانیکی با صرف کمترین انرژی از سوی ماساژ تراپیست بیشترین بازدهی و کیفیت فیزیولوژیکی را می توان احساس نمود و از طرفی با قرار گیری در زوایای مناسب مفاصل و اهرم های مورد نیاز فرد ماساژ تراپیست با کمترین فشار های تماسی و گرانشی مواجه خواهند بود.

با ایجاد زاویه و ارتفاع متناسب، فرد تراپیست نیز در اعمال نیرو بسیار مسلط و راحت می باشد. در ماساژ کلاسیک روسی توجه زیادی به جهت اجرای فنون و زاویه قرار گیری دست با بافتهای بدن شده است که خود این امر در مقایسه با سبک های مشابه بسیار حائز اهمیت می باشد و کیفیت اثر بخشی ماساژ را بطور چشمگیری افزایش می دهد.

در ماساژ روسی توجه زیادی به مباحث آناتومیکی، فیزیولوژیکی شده است و تکنیک ها با تنوع بسیار بر اساس مسیر و جهت تارهای عضلانی و سیستم لنفاوی بدن طراحی شده است. در ماساژ درمانی توجه به مسیرهای وریدی و عروق لنفاوی موجب تسریع در روند دفع سموم از بدن شده که این نکات از خصوصیات ویژه این سبک از ماساژ به شمار می آید.

از دیگر نکاتی که در این سبک می توان به آن اشاره کرد، تنوع در بکارگیری فنون و بهره گیری از بخش های مختلف دست بوده همچنین در حین اجرای فنون نحوه قرار گیری فرد ماساژ تراپیست در مواجه با وضعیت قرار گیری فرد ماساژ گیرنده از نکاتی است که در ماساژ کلاسیک روسی توجه زیاده به آن شده است.

ماساژ کلاسیک روسی

با توجه به گفته های فوق در میابیم که این سبک از ماساژ به دلیل بهره گیری از مباحث علمی و پزشکی می تواند زمینه را برای نیل به اهداف ماساژهای درمانی، زیبایی، کودکان،ورزشی و حتی در دوران بارداری را فراهم نماید. با بهره گیری از تکنیک های ویژه ماساژ کلاسیک روسی و همگام با تئوری های حرکات اصلاحی و حرکت درمانی می توان در بهبود و کاهش درد های اسکلتی عضلانی و عصبی عضلانی بسیار موثر و کارآمد ظاهر شد.


امروزه از ماساژ کلاسیک روسی در کلینیک های پیشرفته حرکات اصلاحی برای پیشگیری و رفع ناهنجاری های وضعیتی همچون کایفوز، اسکولیوز، لوردوز، فورواردد هد، زانوی پرانتزی، زانوی ضربدری، کف پای صاف و…… بهره می گیرند. ماساژ کلاسیک روسی برای بیماران نوروپاتی (ام اس، پارکینسون و سکته مغزی) سردرد های مزمن و درد های عصبی عضلانی (سیاتیک) بسیار مفید و کارآمد می باشد.

منبع: کتاب چارچوب ماساژ؛ تألیف: بکتاش الهامیان، انتشارات آوای ظهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط