سبک های ماساژ

سبک های ماساژ
سبک های ماساژ

بطور کلی ماساژ به دو سبک تقسیم می شود.بلوک شرق: که عمدتاً با گرایش به سبک چینی و روی زمین اجرا می شود که تای ماساژ، یو می هو تراپی، شیاتسو، توئی نا و آنما از معرفترین این سبکها می باشند. باید خاطر نشان کرد که تمامی سبک ها و شیوه های ماساژ (بلوک شرق و غرب) از لحاظ مکانیسم اثر بر روی ارگانها و سیستم های بدن و همچنین از لحاظ فواید واثرات سودمند ماساژ که همه ما با آنها آشنا هستیم دارای وجه اشتراک می باشند.

سبکهای مختلف ماساژ کدامند؟

امروزه بالغ بر ۸۰نوع مختلف ماساژ و کار بر روی بدن وجود دارد. این روش ها به پنج گروه عمده تقسیم می شوند:

– ماساژ سنتی اروپایی : شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی. پنج تکنیک دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرارمی گیرند. این تکنیک ها در ابتدا به ساکن به زبان فرانسوی به دنیا معرفی شدند اما تحت عنوان سبکی به نام سوئدیش ماساژ یا ماساژ سوئدی (افلوراژ، پتریساژ، تپوتمنت، کامپرسیون، ویبراسیون). همانطور که ملاحظه می کنید تمامی این اصطلاحات یا ترمینولوژی به زبان فرانسه می باشند و بعد ها معادل لاتین آن ها نام گذاری شد که در کتاب چارچوب ماساژ نوشته: بکتاش الهامیان بطور مفصل توضیح داده شده اند.

ماساژ معاصر غربی : این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیک شامل تکنیکهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می باشد.که تحت عنوان ماساژ های کلاسیک دسته بندی می شوند.(مانند سبک های سوئدی امروزه ، کلاسیک روسی ، فنلاندی ، مجارستانی و …..) از بارزترین روش های ماساژ غربی یا ماساژ با روغن می توان به ماساژ کلاسیک روسی اشاره نمود.

ماساژدر روشهای اصلاح حرکت و ساختار : این تکنیکها بر ساختار و حرکت بدن تأکید دارند .این روشها بدن را با کمک وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حرکتی ، سازماندهی و کامل می کنند. نمونه های آن عبارتند از: هلر ورک، رولفینگ، فلدن کرایس و تکنیک الکساندکه رفته رفته توسط دکتر سایونجی ماسایوکی  از مکتب شائولین سبکی به نام یو می هو تراپی را به دنیا معرفی گردید که گرایش آن به سبک ماساژ چینی می باشد و اعتقاد آن مبنی بر اصلاح استخوان لگن خاصره می باشد. که به پنج بخش مهم تقسیم میگردد: ۱-ماساژ ۲-طب فشاری چین (شیاتسو) ۳-رفلکسولوژی ۴- مانی پولاسیون (تکنیک های کراکینگ) ۵-انرژی درمانی (ریکی)

ماساژ شرقی : تکنیکهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده که معتقد است در بدن انسان کانال های انرژی غیر قابل رویت بیشماری وجود دارد که ماساژ این مسیر ها با عث به جریان افتادن انرژی حیاتی در بدن می شود.این متد ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند. که از بارز ترین آن می توان به روش های سنتی تای ماساژ اشاره نمود که ترکیبی از فنون طب فشاری چین (شیاتسو)و طب سنتی هند (آیورودا)بوده یا به عبارت دیگر تلفیقی از سنن هندو چین می باشد.

متدهای انرژی- پایه : این متد ، منجر به اثر بخشی بر روی حوزه انرژی که درون و اطراف بدن را احاطه کرده ،می شوند .این کار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. نمونه های روش های انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریکی می باشد و شاخه هایی چون هیپنوتیزم ، مدیتیشن ، یوگا و آروما تراپی با این روش  ها متناسب هستند. بسیاری از ماساژدرمانگر ها، در اثرکسب مهارت در انجام ماساژ، ترکیبی از روش های فوق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط