پیدایش ماساژ

ماساژ
درباره ماساژ

ماساژ که یکی از روش های طب مکمل و جایگزین می باشد که بطور موثری در بر طرف سازی و تسکین درد های ناشی از  ناهنجاری های اسکلتی عضلانی که امروزه به دلیل فقر حرکتی و زندگی ماشینی شیوع پیدا کرده است کاربرد دارد. ماساژ با افزایش جریان خون در عضلات سطحی موجب افزایش دامنه حرکتی و بهبود حرکات مفاصل می شود. همچنین ماساژ با تنظیم نمودن میزان ترشح هورمون های درونریز از طریق انتشار خون، بدون نیاز به مصرف دارو، مولفه های درد را از بین می برد.

با بکارگیری و اجرای صحیح و بموقع تکنیک‌های ماساژ، بدون نیاز به دارو و مدالیته‌های وقت‌گیر و هزینه بر، تأثیرات چشمگیری بر کاهش روند درمان می توان انتظار داشت. امروزه ماساژ به عنوان یک اهرم توانا و قدرتمند در کنار دیگر مدالیته های درمانی همچون فیزیکال تراپی، مکانوتراپی، هیدروتراپی در توانبخشی و باز توانی نقشی کلیدی بازی می کند.

پیدایش ماساژ

بر طبق آثار و اسناد موجود از جوامع گذشته و پیش از پیدایش علم پزشکی نوین، بشر برای تسکین درد و بازیابی مجدد قوا برای ادامه روند زندگی بدنبال روش های متعددی بود.

از این رو با شناسایی مسیر های درد و لمس یا فشار آن توانست مولفه های درد را کاهش و یا خاموش کند، از این رو در پی یافتن نقاط کلیدی و حساس در بدن بود. از طرفی بر طبق آثار و اسناد کهن از جوامع بلوک شرق و فلسفه طب چینی، می توان به مسیرها و نقاط تبادل انرژی نیز پی برد.

تاریخ نشان می دهد که چند قرن پیش از میلاد مسیح از ماساژ به عنوان یک روش درمانی سنتی در آسیب دیدگی ها، ضربات، ناتوانی ها و … بصورت خود ماساژی، ماساژ دو نفره استفاده می شده است. در کتاب نئی تسترین که در قرن چهارم و به وسیله اندیشمندان چین باستان درباره اعضاء داخلی بدن نوشته شده است از ماساژ به عنوان یک اصل مهم در مداوای بیماری های گوناگون اندامهای داخلی مشکلات سیستم عصبی، بیماری سیستم گردش خون و پوست یاد شده است.

علم و اصول ماساژ از چین باستان به کره سپس به سایر کشورهای همجوار، خاور دور و خاورمیانه و آسیای مرکزی انتشار یافت در همین قرن در مدارس مختلفی به آموزش علم ماساژ پرداخته شده است و مربیان رشته های کونگ فو موظف به یادگیری ماساژ به منظور حفظ سلامتی و تندرستی، شیوه مؤثر افزایش طول عمر و بازگرداندن جوانی و اجرای بهتر فعالیتهای ورزشی بوده اند.

در سال های ۴۲۵ تا ۴۸۴ میلادی گرودی، ماساژ را بعنوان سرچشمه جوانی و روشی برای تعدیل شرایط محیطی، تأمین سلامتی، تسریع در سرعت و درمان، کاهش چسبندگی عضلات و افزایش دامنه حرکتی تعریف کرد. در پایان قرن پنجم و اوایل قرن ششم ابوعلی سینا دانشمند، پزشک و فیلسوف بزرگ ایرانی در پنج بخش کتاب قانون خود روشهای ماساژ کلاسیک را بیان و توصیه های درمانی خاصی را در مورد استفاده از ماساژ به منظور پیشگیری، درمان و تأمین سلامتی جسمانمی و روانی ارائه داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط