آبدرمانی

آبدرمانی

امروزه آبدرمانی با اهداف متعددی انجام می شود از این رو توجه به چند نکته حائز اهمیت می باشد. با توجه به قانون پاسگال [۱] طبق اصل فشار هیدرو استاتیک [۲] آب و قانون ترمودینامیک [۳] هنگامی که بدن فرد در آب قرار می گیرد، میزان جریان خون افزایش یافته و در نتیجه متابولیسم بدن افزایش خواهد یافت.

فشار هیدرواستاتیک بر اندام های داخلی بدن و همچنین پوست تأثیرات مفیدی می گذارد. فشار هیدرواستاتیک می تواند تورم و فشار را کاهش دهد، به خصوص در اندام های پایین تر که در عمق بیشتری غوطه ور هستند تأثیرات بهتری می گذارد زیرا گرایش خون در وضعیت ایستاده به سمت اندام های پایینی بیشتر است و  و این فشار معکوس یا هیدرو استاتیک کمک می کند به تسهیل بازگشت وریدی خون به سمت قلب.

فشار هیدرو استاتیک موجب می شود که تمایل و تجمع خون به سمت اندام های تحتانی در طول تمرین به حداقل برسد و گرایش خون سیاهرگی یا وریدی به سمت قلب را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده که فعالیت در آب می تواند به میزان ۲ الی ۴ برابر موجب افزایش سوخت و ساز در بدن شود.

در آب بودن به خودی خود موجب می شود که هر حرکت شما در واقع عملی برای غلبه بر مقاومت آب بر بدن شما باشد. در واقع نکته اصلی که منجر به چربی سوزی بیشتر است، نیز همین است.

به این ترتیب که وقتی شما تمام حرکاتی که به عنوان تمرینات ورزشی با هدف لاغری و تناسب اندام در خشکی انجام می دهید، در داخل آب نیز انجام دهید، ناگزیر هستید تا علاوه بر آن حرکات همیشه فشاری نیز برای غلبه بر مقاومت آب را نیز تحمل کنید و ناخودآگاه تمریناتتان سخت تر و با فشار بیشتری انجام می شود. بر همین اساس بین ۲ الی ۴ برابر بیشتر چربی می سوزانید. البته منظور از ورزش در آب، شنا نیست. منظور انجام دادن حرکات ورزشی مانند پیاده روی، ایروبیک یا فعالیت هایی است که به طور معمول در خشکی انجام می گیرند.

ضمن اینکه فشار بیشتر بر روی عضلات نیز باعث افزایش قدرت عضلات و همچنین کاهش چربی های میان بافتی نیز شده و در نهایت تناسب بیشتری در اکثر اندام های خود، به خصوص اندام هایی که تمرینات بیشتری در آب داشتند، به وجود می آید. علاوه بر افزایش چربی سوزی و قدرت و تقویت عضلات انجام تمرینات ورزشی در آب مزایای فراوانی دارد. زیرا آب نیز به نوبه خود به مقاومت تمرینات می‌افزاید و شرایط بهتری را برای ورزش کردن ایجاد می‌کند.

نیروی رانش آب [۴]، تکیه گاه وزن بدن می شود. هنگامی که شما تا گردن در آب غوطه ور هستید، آب در حدود ۹۰ درصد وزن شما را خنثی می کند و به طور قابل توجهی از فشار وزن بر روی مفاصل، استخوان ها و ماهیچه ها می کاهد.

شما به جای اینکه با تمام وزن خود بر روی زمین محکمی فرود بیایید، تنها با ۱۰ درصد وزن خود ایستاده اید. این خاصیت، میزان جراحات و آسیب های حین ورزش را به شدت کم می کند.از آنجایی که آب محیطی متراکم تر از هوا است، شما با حرکت در آب مقاومتی از ۴ تا ۴۴ درصد بیشتر از مقاومت هوا را تجربه می کنید. ورزش در آب و غلبه بر این مقاومت، مانند آن است که وزنه هایی به دست و پای خود بسته باشید یا با دستگاه های وزنه دار به ورزش بپردازید، با این تفاوت که انجام این حرکات در آب کم خطرتر است.

هنگام غوطه وری در آب، جریان خون سریع تر می شود و سلامت قلب و عروق شما را بهبود می بخشد. از آنجایی که نیروی جاذبه در آب کم می شود، شما در آب می توانید آن دسته از حرکات کششی که انجام آن در خشکی برایتان ممکن نیست را انجام دهید. فشار عمق آب بر روی بدن، مفاصل، ماهیچه ها و اندام های داخلی، در حین ورزش مانند یک ماساژ خوب، به تمام بدن آرامش بخشیده و مانع کوفتگی بدن می شود.

[۱] Pascal’s Rule

[۲] Hydrostatic Principle

[۳] Thermodynamic Law

[۴] Buoyancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط