کاربرد غلتک های فومی

غلتک فومی

از اصول اولیه تمرینات اصلاحی، رها سازی مایو فاشیا می باشد. مایو فاشیا ها در واقع همان غلاف ها یا پوشش های مابین بافت های نرم یا همان عضلات می باشند. این غلاف ها در اثر فعالیت های ورزشی و یا فعالیت های مستمر و تکراری افراد ، که بدلیل عدم دفع صحیح سمومی که در حین فرایند های سوخت ساز درون سلولی (متابولیسم) ایجاد می شوند درنتیجه بافت ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و اصطلاحاً دچار چسبندگی می شوند ، که موجب اختلال در فعالیت های بافتها و نسوج نسبت به یکدیگر می شوند. این روند به تدریج از فاز های حاد (Acute) به فاز مزمن (Chronic) تبدیل می شود.

غلتک فومی

امروزه یکی از مشکلات شایع در ناهنجاری های اسکلتی عضلانی که اکثر افراد را تحت الشعاع قرار می دهد ، اسپاسم ها و گرفتگی هایی است که بین نسوج و بافتهای نرم ، بنا به دلایل فوق ایجاد شده اند و فرد مبتلا را آزرده کرده و حتی در موارد حاد موجب کاهش دامنه حرکتی و درد در ناحیه مزبور نیز می شود. در مراحل اولیه ایجاد چسبندگی (فاز حاد – پس از رعایت نمودن مدالیته ها رفع التهاب) می توان از تمرینات اصلاحی بمنظور رهاسازی مایو فاشیا ، از فوم رول استفاده کرد. فوم رولر (Foam Roller) وسیله ایست برای رهاسازی (Release) بافتهایی که خاصیت ارتجاعی و انعطاف خود را از دست داده اند.

کاربرد غلتک فومی

با استفاده از فوم رولر می توان موجب ریکاوری بهتر عضلات ، دفع سریعتر سموم و مواد زائد و همچنین گردش خون بهینه را در ناحیه مورد استفاده ایجاد نمود.  البته باید خاطر نشان ساخت که استفاده از چنین وسایلی نیازمند دانش تخصصی در زمینه علومی مرتبط با بافت (Anatomy, Physiology, Kinesiology, Exercise science,…) نیز می باشد.

از دیگر فواید استفاده از فوم رولر در حیطه حرکات اصلاحی ، بالانس نمودن میزان تونیسیته عضلاتی  است که به نحوی از حالات نرمال خود خارج شده و در مواجهه با دیگر عضلات همجوار خود (Antagonist, Synergist, Stabilizer,…) دچار اختلال شده اند، این امر موجب الاین منت (Alignment) صحیح اسکلتی عضلانی و عصبی عضلانی نیز می شود.

امروزه از وسایلی نظیر : فوم رولر ، مایوفاشیال استیکر ریلیز و …. پس از سپری نمودن نحوه صحیح استفاده به افراد ، در حیطه های خود ماساژ دهی (Self Massage) استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط