ماساژ آیورودا

ماساژ آیورودا

آیورودا در زبان سانسکریت  به معنی «علم زندگی» یک علم باستانی و کهن است که در هند مرکز توجه‌است، اگر چه در کشورهای دیگر نیز در قالب طب جایگزین استفاده می‌شود. در آیوردا از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود. یک چشمه آب معدنی در گوا که در آن آیورودا ارائه می‌شود آیورودا از تعالیم هندو و بودا تأثیر زیادی گرفته‌است. یکی از مفاهیمی که از این طریق به آیورودا راه یافته مفهوم «تعادل» است، که بر اساس آن مقابله با نیازهای طبیعی باعث از بین رفتن تعادل در بدن و ایجاد بیماری می‌شود.

توصیه به رژیم‌های غذایی جایگاه ویژه‌ای در آیوردا دارد. هم‌چنین بهداشت — همچنان که یکی از ارکان مذهبی هندویان است — در آیوردا از اهمیت زیادی برخوردار است. آیورودا یک واژه سانسکریت است و به معنای علم زندگی است. ودا نام اولین کتابی است که به انسان‌ها از جانب خداوند نازل شده‌است اما تا کنون به درستی مشخص نشده توسط چه کسی به زمین فرستاده شده‌است. تعالیم آیورودا بر اساس چند بخش از کتاب آسمانی ودا مثل ریگ ودا می‌باشد. آیورودا تنها سیستم طبی است که هدف آن از طبابت و تعلیم رسیدن به خدا است. یک دانش همه جانبه که شامل جیوتیشا (علوم کیهانی)، داروسازی، آزمایش طبی، طب سوزنی، ماساژ، جراحی، گیاه پزشکی، دامپزشکی و هر آنچه مربوط به طب باشد است. آیوردا به چند دلیل علمی مقدس به شمار می‌آید و در دانشگاه‌های هندوستان به عنوان یک رشته پزشکی جامع و کامل در حال تدریس است. به پزشک آیورودایی، آیورودیک یا ویــد می گویند.

آیورودا یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های درمانی جامع (“کل بدن”) در جهان است. این سیستم درمانی بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در هند توسعه یافت. طب آیورودا بر این باور استوار است که سلامت و تندرستی به تعادل ظریفی بین ذهن، بدن و روح بستگی دارد. هدف اصلی آن ارتقاء وضعیت سلامتی است، نه مبارزه با بیماری‌‌ها. اما درمان‌ها ممکن است به مشکلات و اختلالات خاصی مربوط باشند.

ماساژ آیوورودا

آیوورودا روش درمانگری طبیعی ودائیسم است که پیشینه آن به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. آیورودا ترکیبی از دو کلمه آیو و ودا است، که آیو به معنای دانش و ودا به معنای زندگی است که به معنی دانش زندگی می باشد. زندگی ما ترکیبی از بدن و ذهن و همچنین قوای حسی و روح است. پس متوحه معنای عمیقی می شویم که در این کلمه کوچک نهفته است.

آیورودا دانشی است که به کیفیت و کمیت زندگی اختصاص دارد. شادمانی و لذت همراه با طول عمر و سلامتی و سطح کیفی بالا هدف این علم است. بر اساس دانش آیورودا سلامتی فقط نداشتن بیماری نیست بلکه لذت بردن از جسم روح و ذهن است.

آیورودا در واقع بخشی از دانش وداهاست که شامل دانش معنوی درونی هم می شود که فهم قابل درکی از جهان  درون می دهد. دانش وداها که شامل یوگا، مدیتیشن، ستاره شناسی و قسمتهائی از آیورودا که شامل فیزیک بدن، رژیم غذائی،  کار بر روی بدن، روانشناسی و … است. آیورودا شاخه ای از آدهاروا ودا  که یکی چهار ودا است می باشد. چهار ودا به ترتیب ریگ ودا،  یاگور ودا، ساما ودا و آیورودا می باشند.

آیورودا علمی جاودانه است که نه شروعی دارد و نه پایانی و بسیار گسترده است.

 • ویژگی های منحصر به فرد آیورودا:
  درمان ریشه بیماری ها
   داروها عاری از سموم شیمیای است.
   داروها ارزان است.
   تأکید بر روی پیشگیری از بیماری است.
   به طبیعت نزدیک است.
  تشحیص ساده بیماری ها
   یوگا بخش درونی آیوروداست.
 • اهداف  آیورودا:
  دهاما: درست انجام دادن امور
  آرت ها: ثروت برای زندگی بهتر
  کاما: رضایتمندی و رسیدن به زندگی بهتر
  مکشا: رسیدن به رهایی و آزادی
  اسامی فئق به زبان سانسکریت می باشد.
درمان:

از روش های درمانی آیورودا روش پانچاکارما است که یک روش برای پاکسازی و سم زدائی داخلی است که شامل :

– وامانا (تهوع)
– ویرپچنا (بیرون روی)
– ناسیا (پاکسازی سر توسط بالا کشیدن دارو از بینی)
– واستی (تنقیه)
– راکتامکچانا (پاکسازی خون با زالو و …)
(اسامی سانسکریت می باشد).

درمان با روغن :

به دو روش انجام می گیرد.

– اسنیهاپاما یا درمان درونی با روغن
– آبهیانگا یا درمان بیرونی با روغن که همان ماساژ است.

این ماساژ  در هند خصوصا استان کرلا یسیار متدوال است. بر اساس آیورودا هرکس بخواهد طول عمر با کیفیت داشته باشد باید از روغن استفاده کند. خصوصا در سر، گوش ها، کف  دستها و پاها. انواع روغن های گیاهی داروئی برای این کار مناسب است که بر اساس آنچه که در کشور ما ایران موجود است می توان به روغن کنجد برای همه نوع طبع و پوست و روغن نارگیل برای طبع  گرم  و روغن زیتون و بادام برای طبع های سرد استفاده کرد.

در آیورودا به تفصیل درباره طبع ها صحبت شده که اگر بخواهیم  به طور بسیار مختصر به آن اشاره کنیم  می توان گفت:

سه دوشاها (طبع) واتا (دم) پیتا(صفرا) کافا (بلغم) این سه دوشا تشکیل دهنده طبیعت شیمیایی هر موجود زنده است که توسط پنج عنطر ساخته شده است. عناصر اتر و هوا (آکاشا و وایا) از مزاج  واتا و  آتش (آگنی) مزاچ  پیتا و آب و زمین (چالا و پیریتوی) مزاچ کافا.

ترکیب این مزاج ها در کل موجودات  زنده وجود دارد:

– واتا: دم غالب
– پیتا: صفرا غالب
– کافا: مخاط غالب
– کافا پیتا: غالب با ترکیب مخاط و صفرا
– پیتا کافا: غالب با صفرا و مخاط
– واتا کافا: غالب دم و مخاط
– واتا پیتا کافا: غالب به طور مساوی با تمام دوشاها
موجود زنده از طریق این دوشاها تغییرات محیطی غذا و انرژی دریافت می کند.فعالیت این سه دوشا در مناطق بین ناف و قلب بیشتر است و در این مناطق به طور ممتد دوشاها بر هم اثر متقابل دارند و این تقابل بدن را قادر به حفاظت از خود می کندو هرگونه آشفتگی در دوشاها باعث عدم تعادل در بدن می شود.

در آیورودا به ماساژ اهمیت بسیاری داده شده است و آن را به عنوان تمرین روزانه پیشنهاد می کند. و اعتقاد دارد که دردها و رنج ها به علت انسداد جریان وایا (باد) در طول نادی ها که واتا در آن حرکت می کند به وجود می آید  گرما در اثر مالش به وجود میآید و باعث منبسط شدن هوا و حرکت آن در بدن می شود. گردش واتا در بدن گرفتگی های ششها را برطرف می کند و درد را کاهش می دهد و الگوی تنفس عمیق تری را ایجاد می کند.

ماساژ منظم عضلات رشته های عصبی استخوانها و تمام بدن را آرام می کند  در ماساژ آبیانگا با توجه به شرایط بدنی بیمار از روغن های مخصوص استفاده می شود که قبلا به طور مختصر شرح داده شد.

فوائد ماساژ آبیانگا به طور کلی عبارتند از:

– جوان کردن پوست و کاهش چین و چروک
– کاهش واتا در بدن
– کاهش خستگی و بی خوابی
– بهبود بینائی
– تقویت قوای بدن
– از بین بردن خروپف
– نرمی و لطافت پوست
– افزایش سلامتی عمومی
– بهبود در گردش خون
– سم زدانی
– تقویت استخوانها و عضلات
ماساژ آبیانگا که رایج ترین ماساژ آیوروداست خدود ۴۵ الی ۶۰ دقیقه طول می کشد و افراد واتا می توانند روزانه این ماساژ را بگیرند و پیتا هر ۳ الی ۴ روز و کافا هفته ای یکبار. آبیانگا ماساژ نرم و آرامی است که با هارمونی دستان و ذهن مدیتیشن آرام و اثربخشی برای ماساژ دهنده و گیرنده است.

منبع: کتاب چارچوب ماساژ؛ تألیف: بکتاش الهامیان؛ انتشارات آوای ظهور، فجر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط