• Picture3
  Russian Classic Massage
 • Fullscreen Slideshow

  Fullscreen Slideshow

  Your videos and images on the big stage

 • Bg Image 4
 • Experience the World
 • Widgetkit

  Widgetkit

  Introducing the new, polished widget toolkit

ماساژ ایرانی

ماساژ ایرانی

 • ماساژ بالولینگ = ماساژ ایرانی (Balloling Massage)     

بالولینگ = بی مان ورزمانی آرمانی = رو  یا یی دست یافتنی


بالولینگ از لحاظ لغوی از دو کلمه «بال» به معنای «دست» و «لینگ» به معنای «پا» در گویش مازندرانی اقتباس گردیده است. اساس گرد آوری و ارائه اصطلاحات و ترمینولوژی پارسی آن متعلق به استاد امیر ندیری می باشد که شیوایی سخن پارسی بهمراه استادی فنون، اجرای حرکات متنوع و تجارب کهن، همگی موجبات ارائه این سبک اصیل را فراهم آورده است .
 
 
سبک بالولینگ
 بالولینگ، با اجرای یک سری مانورها و حرکات که به وسیله دست و پا، برروی بافت های نرم بدن اعمال می‎‌نماید، می‎‌تواند اثرات مطلوبی را بر روی دستگاههای عصبی، عضلانی، گردش خون موضعی و عمومی، لنفاوی و تنفسی داشته باشد. بالولینگ ماساژی است با فلسفه و ریشۀ فرهنگ ایرانی که مبتنی بر علوم آناتومی، فیزیولوژی و دیگر علوم وابسته به پزشکی و تربیت بدنی می‎‌باشد. بالولینگ از لحاظ لغوی از دو کلمه «بال» به معنای «دست» و «لینگ» به معنای «پا» در گویش مازندرانی اقتباس گردیده است. این سبک از ماساژ شامل دو گرایش می‎‌باشد. اولین گرایش، اجرای ماساژ بدون کاربرد روغن است که این گرایش نیز خود به دو بخش «مشت مال» (ماساژ بوسیله دست) و «پا مال» (ماساژ بوسیله پا) تقسیم می‎‌شود. «آغشت مال» دومین گرایش است که اجرای ماساژ با کاربرد روغن یا هرگونه تسهیل کننده دیگری بوسیله دست می‎‌باشد. ماساژدهنده می‎‌تواند با بکار گرفتن هریک از دو گرایش بصورت جداگانه یا همراه با هم به اهداف مورد نظر خود دست یابد.
در واقع بالولینگ ماساژی با کاربردهای فراوان عمومی‎‌ و اختصاصی محسوب می‎‌شود. در نحوۀ اجرای ورزشی آن که بصورت عمومی‎‌(General) یا موضعی (Local) اعمال می‎‌شود و همچنین در نحوۀ انجام حرکات موجی، نوسانی و ریتمیک آن که با توجه به نحوه عملکرد شعور سلولی و سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک در بخش آرام تنی (Relaxation) برنامه ریزی شده، در نوع خود منحصر به فرد می‎‌باشد. برخی از مزایای این سبک ماساژ قابل اجرا بودن در هر شرایط زمانی و مکانی، نیاز نداشتن به هرگونه وسیله از قبیل تخت ماساژ، روغن، از تن در آوردن لباس ماساژ گیرنده و غیره می‎‌باشد. انجام ماساژ مذکور در آب نیز میسر بوده و برای ورزشکاران ورزشهای آبی و همچنین اشخاص دارای مشکلات جسمی ‎‌و حرکتی بسیار سودمند و فرح بخش است. در طراحی بالولینگ به بخش خود ماساژ دهی (Self-massage) و ماساژ در محل کار به صورت نشسته روی صندلی نیز توجه شده است.
 
 
 
 
 
 
 
از جمله فنون مرسوم بکار برده شده در ماساژ ایرانی، می‎‌توان به تنقیح، تدهین، تدلیک و مشت مال، کیسه کشی، غمز، رگ گیری، تمرین، قولنج گیری، استعداد و استرداد (ماساژهای ورزشی)، کلاته (مشت مال زورخانه ای)، ناف گیری، بادکش و ردّادی اشاره کرد.
 «تنقیح و تدهین» به معنای پاکسازی بدن و روغن مالی به وسیله روغنهای معطر و مالش آن می باشد. که با در نظر داشتن خواص طبی انواع روغن از لحاظ طبع و رایحه‌ی آن بوده است، که هم اکنون در ماساژ آیروودیک هند مورد استفاده قرار می‎‌گیرد و به آروماتراپی معروف است.
«تدلیک و کیسه کشی» به معنای مالش بدن به وسیله دست، با تکنیک های خاص بوده - که اینک با نامهای استروکینگ، نیدینگ و رینگینگ خوانده شده - و همچنین مالش به وسیله پارچه ای خشن یا کیسه و سفید آب بوده که اکنون با شکل جدیدتری با عنوان پیلینگ و اسکراب در جهت ماساژ دادن، پاکسازی پوست های از بین رفته و باز نمودن منافذ پوست سر و صورت و بدن انجام می‎‌پذیرد.
«غمز» به معنای سخت فشردن نقطه یا ناحیه ای از بدن که دچار درد و انسداد است می باشد، انجام این روش باعث رفع گره های عصبی و عضلانی مناطق مسدود شده می شود که امروزه غمز تحت عنوان فشار ایسکمیک و تریگرپوینت درمانی در طب فشاری کاربرد دارد.
«رگ گیری» که به معنای فشردن عروق، مویرگهای سطحی، تاندونها و عضلات یک ناحیه بوده و همچنین لوله کردن پوست بدن و جداسازی آن از بافتهای زیرین به منظور رهاسازی عضلات از چسبندگی ها، که امروزه به عنوان رولینگ و ماساژ بافت همبند در درمان، مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.
 «تمرین و قولنج گیری» هم به معنای نرم کردن و آماده سازی عضلات، وترها و مفاصل بدن، وهمچنین افزایش دامنه حرکتی مفاصل در ابتدا بوده که پس از آمادگی به جابجا کردن و تنظیم به یکباره آنها که همراه با صدای خشکی که معروف به کِرَک است، پرداخته می‎‌شد. انجام صحیح و بجای این حرکات می‎‌توانست باعث رهایی و گرفتگی های عضلانی و مفصلی گردد. امروزه نیز این حرکات به عنوان حرکات موبیلیزیشن و مانی پولیشن در انواع ماساژهای شرقی و همچنین طب فیزیکی غربی (کایروپراکتیک و استئوپاتی) در جهت اصلاح مفاصل و حرکات بدن کاربرد دارد.
«کلاته» نوعی مشت مال بوده که عموماً برای ورزشکاران باستانی در زورخانه ها بکار می‎‌رفته و از انواع مالش ها، کشش ها، کوبشها و فشردنها استفاده می‎‌شده و امروزه این فنون را به اسامی‎‌پتریساژ، تراکشن، پرکاشن و کامپرشن در ماساژهای غربی می‎‌شناسیم.
«استعداد» و «استرداد» نیز در گذشته به عنوان ماساژهای ورزشی استفاده می شدند. ماساژ استعداد قبل از ورزش در جهت آمادگی جسمانی ورزشکاران، و ماساژ استرداد پس از ورزش جهت رسیدن به آمادگی مجدد ایشان کاربرد داشته است. هم اکنون نیز این روش ها در انواع ماساژهای ورزشی بکار می روند.
«ناف گیری» هم از دیگر فنونی  بوده که وقتی نبض ناف از مرکز ثقل خود به دلیل انقباض عضلات شکمی یا دلایل دیگر خارج می‎‌شده و ایجاد درد در ناحیه شکم می‎‌نموده، با معاینه و ماساژ دادن عضلات اطراف ناف، نبض ناف سر جای خود قرار می‎‌گرفت که این شکل از ماساژ به عنوان ماساژ فاشیای شکمی ‎‌در اکثر ماساژهای شرقی و غربی انجام می‎‌پذیرد.
«ردّادی» عملی بود که توسط استاد ردّاد در جهت جای انداختن مفصل از جای در آمده انجام می‎‌گرفت این اساتید بسیار حاذق بودند، بطور مثال برای جای انداختن مفصل ران بسته به شکل دررفتگی از پنج طریق متفاوت استفاده می‌نمودند که هم اکنون اینگونه اعمال توسط پزشکان ارتوپد و استئوپاتها انجام می‎‌پذیرد.
«کِیّ و کِماد» کِیّ به معنی داغ کردن و داغ گذاری می باشد، که حکما در قدیم بعنوان آخرین روش برای معالجات بکار می بردند و کِماد به معنای دارویی است (مانند سبوس گندم، زنجبیل و ...) که پس از گرم کردن بر عضو بسته می شود. به این عمل تکمید می گویند که امروزه Moxa Therapy نمونه شناخته شده ای از این روش است. انواع روش های گرم کردن
«تسخین» در اینجا منظور ایجاد گرمایشی است که با استفاده از خاک، خاکستر، نمک، شِن و سنگ داغ (Hot stone) و همچنین مایعات گرم و... انجام می‌شود. که این روش ها اکنون با نامهای گرما درمانی (Heat Therapy) شناخته می شوند. ضمناً استفاده از حوضچه های آب سرد نیز از قدیم الایام در طب سنتی رواج داشته و نیز از آب و يخ به منظور کاهش ورم و از کيسه‌ي‌ يخ براي کاهش خونریزي استفاده مي‌شده که اکنون این روش‌ها بنام سرما درمانی (Cryotherapy) شناخته می شوند.
«بادکش» از دیگر فنون ماساژ بوده و به دو صورت سرد و گرم اجرا می شود که هریک می تواند بصورت متحرک (لغزان) و ثابت اجرا شود. بادکش لغزان با استفاده از روغن جهت جابجایی مواد و اخلاط از سویی به سوی دیگر کاربرد دارد و بادکش ثابت جهت ایجاد پرخونی در ناحیه مورد نظر انجام می‎‌گیرد. که این اعمال تحت عنوان وکیوم تراپی (ماساژ کاپینگ) نیز مورد استفاده قرار می‎‌گیرند.
«آبزن» به حوض و خزانه حمام اطلاق می شود و همچنین ظرفی فلزی، چوبی یا سفالی که به اندازه قامت آدمی با سرپوشی سوراخ‏دار بوده، که شخص در آن می‌نشیند و سر خود را از سوراخ آن بیرون می گذارد. این عمل به دو شکل انجام می شود، آبزن تر و آبزن خشک. در آبزن تر به آب گرم دارو یا مایعات دارویی جوشانیده اضافه می شود و در آبزن خشک از داروها بصورت بخور استفاده می کنند. که این روش ها اکنون بصورت جکوزی و سونا شناخته می شوند. (امیر ندیری، کتاب بالولینگ 1394)
حال با توضیح مطالب فوق، کاملاً در می‎‌یابیم که ماساژ در فرهنگ، تمدن و طب سنتی ایران دارای ریشه کهن بوده و روشها و فنون بکار برده شده در ماساژ «بالولینگ» نیز، ریشه در فلسفه و تاریخ ماساژ ایرانی یعنی دَلک و مشت و مال داشته و هدف از تدوین آن تعریف علمی و بروز از ماساژ سنتی ایران و نوآوری در دنیای ماساژ با واژه آرایی تخصصی و فنی ویژه خود می‎‌باشد.

منبع : کتاب بالولینگ (ماساژ ایرانی) استاد امیر ندیری ، انتشارات چوگان (1394)

 

Travel Diaries

Globetrotters share their amazing backpacking experiences and stories.

 • New York, NY, USA

  New York, NY, USA

  The main navigation can be fixed to the top of the browser. Additionally you have the option to apply an alternative navbar, placing the logo between the items of a centered menu. When the Fullscreen Position is published, the navigation turns transparent and the logo is moved above the navbar.

  Read more

 • Tuscany, Italy

  Tuscany, Italy

  This theme features two different blog styles. The default layout places the featured image above the article and adds nicely designed meta data. You can also arrange them side by side in an alternating two column layout that is great for blog teasers and adapts smoothly to different device sizes.

  Read more

 • Hana, Hawaii

  Hana, Hawaii

  Venice comes with the new Widgetkit 2, including a Switcher Bonus Widget that fits perfectly into the theme's design. Present images in a clean grid with a nice overlay in a primary color and reveal a bigger version of the image as well as additional content by clicking on each of the items.

  Read more

 • Kanha National Park, India

  Kanha National Park, India

  You can add a different background style to each section. Choose between two colors or use a fixed background image that matches your Fullscreen Position. Venice theme comes with 6 different style variations to give you a starting point and to show you what this theme is capable of.

  Read more

خدمات ما

 

مانیپولاسیون ستون فقرات و کایروپرکتیک

Warp7

Discover the fast and flexible
Warp framework and start developing
your own cross-platform themes.

Pagekit

A new and intuitive CMS that
gives you effective tools to manage
what matters most: your content.

UIkit

A lightweight and modular
front-end framework for developing
fast and powerful web interfaces.

Get In Touch

Subscribe to our newsletter for regular updates or contact us.