• Slideshow01

   

  Aromatherapy Massage

   

  ماساژ رایحه درمانی

   

  با رایحه اسطوخدوس برای رفع سر درد

 • Slideshow08

  آموزش تخصصی ماساژ کلاسیک روسی

   

  Russian Classic Massage

  русского классического массажа

  Read more

 • Slideshow16

  آموزش تخصصی ماساژ سنتی تایلندی

   

  Thai Traditional Massage

  Read more

 • Slideshow17

  دوره های آموزش تخصصی ماساژ

  ویژه عموم علاقه مندان

  Read more

 • Slideshow18

  آموزش تخصصی ماساژ صورت

   

  Professional Facial Massage

  Read more

 • Slideshow14

تعریف ماساژ

ماساژ درماني عبارتست از دست ورزي بر روي بافت هاي نرم بدن. اين درمان به رهايي از استرس و فشار عضلاني و درد ناشي از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتيهاي حاد و مزمن كمك مي كند.

 

کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام Massein که به معنای ما لیدن است و مربوط به یک لغت لاتین Manus به معنای دست گرفته شده است. ولی به طور کلی، ماساژ عبارتست از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافتهای بدن به منظور اهداف خاصی بکار می رود. به عبارت دیگر ماساژ عبارتست از یک سری حرکات و مهارتهای دستی که بطورمنظم و مخصوص بر روی بافتهای بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می رود .

 

تعریف های ماساژ

در کتب قدیمی تعریف معینی از ماساژ به چشم نمی خورد. یک کتاب فرهنگ لغت پزشکی در سال ۱۸۸۶ این تعریف را از لغت یونانی به معنی مالش دادن بیان کرده است.

« ویلیام مورل » در همین زمان تعریف جامع تری را ارائه می دهد و می‌نویسد ماساژ عبارتست از: یک سری حرکات دستی که برای درمان بعضی از بیماری ها انجام می گیرد.

« داگلاس گراهام » از بوستون  (۱۸۸۴-۱۹۱۸) ماساژ را چنین تعریف می کند: اصطلاحی است که مورد قبول پزشکان اروپا و آمریکاست و عبارت است از حرکاتی مانند: فریکشن[1]، نیدینگ[2]، رولینگ[3]، پرکاشن[4]، مانی پولیشن [5]که روی بافتهای خارجی بدن به روش های مختلف و به منظور درمان، آرام بخشی و تسکین درد با دست ها انجام می شوند.

در سال ۱۹۳۲ « جان اس کالتر » این تعریف را ارائه کرد: ماساژ به تعداد زیادی از حرکات دستی که به بافتها و اعضاء بدن برای مقاصد درمانی اعمال می شوند؛ اطلاق می گردد.

بهترین و کاملترین تعریف از « گرتروبرد » در سال ۱۹۵۲ بدین طریق ارائه شد: ماساژ عبارت است از یک سری مانورها و حرکات دستی که به بافت‌های نرم بدن اعمال شده و می‌تواند اثرات درمانی روی دستگاه های عصبی عضلانی و گردش خون موضعی و عمومی، لنف و تنفسی داشته باشد.

 

ماساژ درمانی، روشی آرام بخش و تسکین دهنده برای رهایی از دردها، رنج ها و ارتقاء سلامت( مثل آرامش یا بهبود خواب) است.

تعریف ماساژ به نقل از سایت ویکی پدیا : “ماساژ دستکاری لایه های سطحی و عمیق عضلانی و بافت همبند با استفاده از تکنیک های مختلف، به منظور افزایش عملکرد، کمک در روند درمان، و ترویج آرامش و آسایش است.

 

به نقل از سایت تبیان: " ماساژ به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع خستگی، لاغری، چاقی، رفع دردهای عضلانی و شادابی پوست مورد توجه مردم قرار گرفته است."

ماساژ عبارت است از کار با دست بر روی لایه رویین پوست که موجب کاهش فشار های عصبی و عضلانی می گردد و سرعت جریان خون و لنف افزایش می یابد که حاصل این امر حمل سریعتر هورمون های ضد درد به اندام های مختلف بدن می باشد.

 

ماساژ مجموعه حرکاتی است که با دست بر روی پوست انجام می شود و باعث می شود سلول های بی جان و مرده پوست از روی پوست پاکسازی شود و سلول های جایگزین دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

 

اگرچه ماساژ را بوسیله دستگاه های الکتریکی از قبیل ویبراتوریا توربین‌های هیدروتراپی می‌توان اعمال کرد؛ اما آنچه در اینجا مورد نظر ماست شرح تکنیکهایی است که بوسیله دست ها بکار برده می شوند.

 

ماساژ علمی سنتی برای درمان بیماری ها و نارسائی هاست. چینی ها در این علم پیشگام هستند و همواره روش های جدیدتری را مورد بررسی و تحقیق قرار میدهند. به نحوی که دانشمندان دنیا همگی بر این باور هستند که ماساژ یک روش درمانی کاملا علمی و قابل استفاده است.

 

بقراط به نتایج سودمند مالش و ماساژ در تأمین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد ناتوان تا حدی پی برد و برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی از این روشها استفاده نمود.

 

امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده ای استفاده می کنند و بویژه در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه ای را نسبت به سایر روشهای درمانی به خود اختصاص داده است و همچنین در توانبخشی و بازتوانی بیماریهای مختلف به شکل خاصی بکار می رود.

 

بنابر تعریف جامع و کامل ماساژ: واژه ماساژ علمی و آکادمیک، به مجموعه ای از حرکات موزون، ریتمیک و زنجیر وار که با متد و روش های خاصی توسط دست یا پا روی بافت های بدن انجام می شود اطلاق می شود. این مانور ها می بایست با یکدیگر هماهنگی و هارمونی داشته باشند. در واقع ماساژ از ترکیب مانورهای متععد دست تشکیل می شود که با یک ملودی و آهنگ خاص همانند نواختن یک آلت موسیقی نواخته می شود. بطوریکه مجموعه این مانورها ارتباط معنا داری را با یکدیگر داشته باشند و به دنبال نیل به هدف خاصی باشند. از دیگر نکاتی که درتعریف ماساژ نیز می توان به آن اشاره کرد رعایت اصول قرینه سازی در مواجهه با بافت های بدن است. بطوریکه کلیه فنون بطور قرینه و با یک میزان فشار در هر دوطرف بدن انجام شود.

 

گردآوری و  ویرایش: بکتاش الهامیان

 

 

 

[1] سایش

[2] ورز دادن یا مالش

[3] غلتاندن بافت و پوست

[4] حرکات کوبشی

[5] حرکات دستکاری بافت ها و مفاصل

انواع ماساژ

Globetrotters share their amazing backpacking experiences and stories.

 • درباره ماساژ

  درباره ماساژ

  ماساژ که یکی از روش های طب مکمل و جایگزین می باشد که بطور موثری در بر طرف سازی و تسکین درد های ناشی از ناهنجاری های اسکلتی عضلانی که امروزه به دلیل فقر حرکتی و زندگی ماشینی شیوع پیدا کرده است کاربرد دارد ماساژ با افزایش جریان خون در عضلات سطحی موجب افزایش دامنه حرکتی و بهبود حرکات مفاصل می شود. همچنین ماساژ با تنظیم نمودن میزان ترشح هورمون های درونریز از طریق انتشار خون، بدون نیاز به مصرف دارو، مولفه های درد را از بین می برد. با بکارگیری و اجرای صحیح و بموقع تکنیک‌های ماساژ، بدون نیاز به دارو و مدالیته‌های وقت‌گیر و هزینه بر، تأثیرات چشمگیری بر کاهش روند درمان می توان انتظار داشت. امروزه ماساژ به عنوان یک اهرم توانا و قدرتمند در کنار مدالیته های درمانی در توانبخشی و باز توانی نقشی کلیدی بازی می کند.

  Read more

 • Hana, Hawaii

  Hana, Hawaii

  Venice comes with the new Widgetkit 2, including a Switcher Bonus Widget that fits perfectly into the theme's design. Present images in a clean grid with a nice overlay in a primary color and reveal a bigger version of the image as well as additional content by clicking on each of the items.

  Read more

 • Candle Massage01

  Candle Massage01

 • Slideshow02

  Slideshow02

  یباظلیلیبلیلی سبسظلشلبشسبشس شسبشسبشسبشسبشس

  Read more

 • آموزش دوره کاربر ماساژ

  آموزش دوره کاربر ماساژ

  برگزاری دوره های استاندارد ماساژ با مدرک رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور. دوره ی حرفه ای کاربر ماساژ ماساژ که یکی از روش های طب مکمل و جایگزین می باشد که بطور موثری در بر طرف سازی و تسکین درد های ناشی از ناهنجاری های اسکلتی عضلانی که امروزه به دلیل فقر حرکتی و زندگی ماشینی شیوع پیدا کرده است کاربرد دارد. ________________________________________ دوره کاربر ماساژ با مدرک رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور زیر نظر کارشناس حرفه ای ماساژ و کایروپرکتیک و مربی رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور متقاضیان می توانند پس از گذراندن دوره های استاندارد سازمان فنی و حرفه ای کشور مطابق با آئین نامه ها نسبت به جواز کسب در حوزه فعالیت ماساژ اقدام نمایند. تلفن تماس جهت ثبت نام: 26741018 مشاوره رایگان: 03958227088

جهت شرکت در دوره های ماساژ با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

26741018 021