• Picture3
  Russian Classic Massage
 • Fullscreen Slideshow

  Fullscreen Slideshow

  Your videos and images on the big stage

 • Bg Image 4
 • Experience the World
 • Widgetkit

  Widgetkit

  Introducing the new, polished widget toolkit

تعریف ماساژ

تعریف ماساژ

ماساژ درماني عبارتست از دست ورزي بر روي بافت هاي نرم بدن. اين درمان به رهايي از استرس و فشار عضلاني و درد ناشي از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتيهاي حاد و مزمن كمك مي كند.

 

کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام Massein که به معنای ما لیدن است و مربوط به یک لغت لاتین Manus به معنای دست گرفته شده است. ولی به طور کلی، ماساژ عبارتست از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافتهای بدن به منظور اهداف خاصی بکار می رود. به عبارت دیگر ماساژ عبارتست از یک سری حرکات و مهارتهای دستی که بطورمنظم و مخصوص بر روی بافتهای بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می رود .

 

تعریف های ماساژ

در کتب قدیمی تعریف معینی از ماساژ به چشم نمی خورد. یک کتاب فرهنگ لغت پزشکی در سال ۱۸۸۶ این تعریف را از لغت یونانی به معنی مالش دادن بیان کرده است.

« ویلیام مورل » در همین زمان تعریف جامع تری را ارائه می دهد و می‌نویسد ماساژ عبارتست از: یک سری حرکات دستی که برای درمان بعضی از بیماری ها انجام می گیرد.

« داگلاس گراهام » از بوستون  (۱۸۸۴-۱۹۱۸) ماساژ را چنین تعریف می کند: اصطلاحی است که مورد قبول پزشکان اروپا و آمریکاست و عبارت است از حرکاتی مانند: فریکشن[1]، نیدینگ[2]، رولینگ[3]، پرکاشن[4]، مانی پولیشن [5]که روی بافتهای خارجی بدن به روش های مختلف و به منظور درمان، آرام بخشی و تسکین درد با دست ها انجام می شوند.

در سال ۱۹۳۲ « جان اس کالتر » این تعریف را ارائه کرد: ماساژ به تعداد زیادی از حرکات دستی که به بافتها و اعضاء بدن برای مقاصد درمانی اعمال می شوند؛ اطلاق می گردد.

بهترین و کاملترین تعریف از « گرتروبرد » در سال ۱۹۵۲ بدین طریق ارائه شد: ماساژ عبارت است از یک سری مانورها و حرکات دستی که به بافت‌های نرم بدن اعمال شده و می‌تواند اثرات درمانی روی دستگاه های عصبی عضلانی و گردش خون موضعی و عمومی، لنف و تنفسی داشته باشد.

 

ماساژ درمانی، روشی آرام بخش و تسکین دهنده برای رهایی از دردها، رنج ها و ارتقاء سلامت( مثل آرامش یا بهبود خواب) است.

تعریف ماساژ به نقل از سایت ویکی پدیا : “ماساژ دستکاری لایه های سطحی و عمیق عضلانی و بافت همبند با استفاده از تکنیک های مختلف، به منظور افزایش عملکرد، کمک در روند درمان، و ترویج آرامش و آسایش است.

 

به نقل از سایت تبیان: " ماساژ به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع خستگی، لاغری، چاقی، رفع دردهای عضلانی و شادابی پوست مورد توجه مردم قرار گرفته است."

ماساژ عبارت است از کار با دست بر روی لایه رویین پوست که موجب کاهش فشار های عصبی و عضلانی می گردد و سرعت جریان خون و لنف افزایش می یابد که حاصل این امر حمل سریعتر هورمون های ضد درد به اندام های مختلف بدن می باشد.

 

ماساژ مجموعه حرکاتی است که با دست بر روی پوست انجام می شود و باعث می شود سلول های بی جان و مرده پوست از روی پوست پاکسازی شود و سلول های جایگزین دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

 

اگرچه ماساژ را بوسیله دستگاه های الکتریکی از قبیل ویبراتوریا توربین‌های هیدروتراپی می‌توان اعمال کرد؛ اما آنچه در اینجا مورد نظر ماست شرح تکنیکهایی است که بوسیله دست ها بکار برده می شوند.

 

ماساژ علمی سنتی برای درمان بیماری ها و نارسائی هاست. چینی ها در این علم پیشگام هستند و همواره روش های جدیدتری را مورد بررسی و تحقیق قرار میدهند. به نحوی که دانشمندان دنیا همگی بر این باور هستند که ماساژ یک روش درمانی کاملا علمی و قابل استفاده است.

 

بقراط به نتایج سودمند مالش و ماساژ در تأمین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد ناتوان تا حدی پی برد و برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی از این روشها استفاده نمود.

 

امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده ای استفاده می کنند و بویژه در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه ای را نسبت به سایر روشهای درمانی به خود اختصاص داده است و همچنین در توانبخشی و بازتوانی بیماریهای مختلف به شکل خاصی بکار می رود.

 

بنابر تعریف جامع و کامل ماساژ: واژه ماساژ علمی و آکادمیک، به مجموعه ای از حرکات موزون، ریتمیک و زنجیر وار که با متد و روش های خاصی توسط دست یا پا روی بافت های بدن انجام می شود اطلاق می شود. این مانور ها می بایست با یکدیگر هماهنگی و هارمونی داشته باشند. در واقع ماساژ از ترکیب مانورهای متععد دست تشکیل می شود که با یک ملودی و آهنگ خاص همانند نواختن یک آلت موسیقی نواخته می شود. بطوریکه مجموعه این مانورها ارتباط معنا داری را با یکدیگر داشته باشند و به دنبال نیل به هدف خاصی باشند. از دیگر نکاتی که درتعریف ماساژ نیز می توان به آن اشاره کرد رعایت اصول قرینه سازی در مواجهه با بافت های بدن است. بطوریکه کلیه فنون بطور قرینه و با یک میزان فشار در هر دوطرف بدن انجام شود.

 

گردآوری و  ویرایش: بکتاش الهامیان

 

 

 

[1] سایش

[2] ورز دادن یا مالش

[3] غلتاندن بافت و پوست

[4] حرکات کوبشی

[5] حرکات دستکاری بافت ها و مفاصل

Travel Diaries

Globetrotters share their amazing backpacking experiences and stories.

 • New York, NY, USA

  New York, NY, USA

  The main navigation can be fixed to the top of the browser. Additionally you have the option to apply an alternative navbar, placing the logo between the items of a centered menu. When the Fullscreen Position is published, the navigation turns transparent and the logo is moved above the navbar.

  Read more

 • Tuscany, Italy

  Tuscany, Italy

  This theme features two different blog styles. The default layout places the featured image above the article and adds nicely designed meta data. You can also arrange them side by side in an alternating two column layout that is great for blog teasers and adapts smoothly to different device sizes.

  Read more

 • Hana, Hawaii

  Hana, Hawaii

  Venice comes with the new Widgetkit 2, including a Switcher Bonus Widget that fits perfectly into the theme's design. Present images in a clean grid with a nice overlay in a primary color and reveal a bigger version of the image as well as additional content by clicking on each of the items.

  Read more

 • Kanha National Park, India

  Kanha National Park, India

  You can add a different background style to each section. Choose between two colors or use a fixed background image that matches your Fullscreen Position. Venice theme comes with 6 different style variations to give you a starting point and to show you what this theme is capable of.

  Read more

خدمات ما

 

مانیپولاسیون ستون فقرات و کایروپرکتیک

Warp7

Discover the fast and flexible
Warp framework and start developing
your own cross-platform themes.

Pagekit

A new and intuitive CMS that
gives you effective tools to manage
what matters most: your content.

UIkit

A lightweight and modular
front-end framework for developing
fast and powerful web interfaces.

Get In Touch

Subscribe to our newsletter for regular updates or contact us.