ماساژ قهوه مدت زمان بو دادن قهوه

بازار در حال رشد قهوه

امروزه در صنعت جهانی قهوه ۲۰ میلیون نفر در حال فعالیت هستند و بالغ بر ۴۰۰ میلیارد فنجان در سال قهوه نوشیده می شود، به طوری که تنها در ایتالیا ۵ هزار کارخانه تولید قهوه و ۲۰۰ هزار بار قهوه وجود دارد. ۴۰ کشور در دنیا در کار کشت و تولید قهوه هستند که از میان آنها کشورهای برزیل، کنیا، کلمبیا، هند، لائوس، ویتنام، اکوادور، ونزوئلا، جامائیکا و کوبا برترین تولید کنندگان قهوه دنیا به شمار می روند. صنعت قهوه در ایران نیز با بازار بالقوه ای رو به رو است و بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی را به سمت خود جذب کرده است.

برخی معتقدند اگر تنها ۱۰ درصد از جمعیت ۷۰ میلیونی ایران، یعنی فقط ۷ میلیون از ایرانیان قهوه بنوشند، روزانه باید در ایران ۵۶ تن قهوه مصرف شود، ولی هنوز چای به عنوان یک نوشیدنی سنتی در ایران محسوب می شود و قهوه بیشتر یک نوشیدنی تجملی به حساب می‌آید، اما رو به رشد بودن جامعه جوان ایران نیز می تواند محرکی برای افزایش میزان مصرف قهوه در ایران باشد، زیرا نسل جوان همواره در پی ابداعات جدید و خواسته های جدیدی است و علاقه دارد تا درکنار آداب و رسوم گذشته شیوه های جدید را نیز دربیشتر زمینه ها تجربه کند. بنابراین یک نوشیدنی خوب حتما می تواند جایگزین خوبی برای نسل جدید باشد. این تجربه در کره و ژاپن، ۲۵ سال پیش نیز به دست آمد. زمانی که نسل جدید آنها بر سر کارآمد، قهوه را به عنوان یک نوشیدنی جدید برگزید. قبل از آن اگر از هر ۵ نفر یک نفر قهوه می خورد و ۴ نفر چای، در حال حاضر وضعیت برعکس شده و از هر ۵ نفر ۴ نفر قهوه می خورند و یک نفر چای. رشد مصرف قهوه تنها به ایران محدود نمی شود. طبق آمار به دست آمده در فاصله بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ مصرف قهوه در دنیا چیزی حدود ۳۵ درصد رشد داشته است. کشورهای اتریش، بلژیک، قبرس، دانمارک، فیجی، فنلاند، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، نروژ، سوئد، سوئیس، آمریکا و انگلیس، بزرگترین واردکنندگان قهوه در سال ۲۰۰۲ بوده اند که مصرف آنها در این سال حدود ۸۲ میلیون کیسه ۶۰ کیلویی قهوه بوده است. 

میوه کال شکوفه قهوه

گیاه قهوه معمولا سه تا چهار سال پس از کاشته‌ شدن شروع به تولید گل می‌نماید و از این گلها، میوه‌ی گیاه قهوه نمایان می‌شود که معمولا به عنوان گیلاس‌های قهوه(Coffee berries) شناخته می‌شوند، اولین برداشت مفید از این گیاه، پنج سال پس از کشت امکان‌پذیر می‌باشد.

برش میوه

این گیلاس‌ها در حدود هشت ماه بعد از ظاهر شدن گل، با تغییر رنگ از سبز به قرمز رسیده می‌شوند و این زمانی است که محصول باید برداشت شود. میوه قهوه معمولا حاوی دو عدد دانه قهوه است که از یک طرف محدب و از طرف دیگر صاف می‌باشند و در امتداد طولی دانه یک شیار دیده می‌شود. هر یک از دانه‌ها در یک پوست نازک و سفید پوشیده شده و هر دو دانه که در یک میوه قرار دارند با یک ماده نرم گوشتی شیرینی احاطه شده‌اند که روی آن را نیز یک غشای نازک به رنگ قرمز تیره پوشانیده است که همان غشای خارجی قرمز تیره میوه می‌باشد. اما ۵ تا ۱۰ درصد میوه‌های یک درخت فقط یک دانه در خود دارند.

گیلاس قهوه برش میوه طبیعی

در بیشتر کشورهای کشت کننده قهوه، یک فصل برداشت اصلی وجود دارد، هر‌چند در کشورهایی مانند کلمبیا که دو فصل گل‌دهی گیاه قهوه وجود دارد، یک فصل برداشت محصول اصلی و یک برداشت ثانویه وجود دارد. در بیشتر کشورها، محصول قهوه به وسیله دست جمع‌آوری می‌شود، روند کار پرزحمت و دشوار است، با این وجود در جاهایی مانند برزیل که چشم‌انداز مزارع تقریبا مسطح و مزارع وسیع قهوه وجود دارد، این فرآیند مکانیزه شده است.

 

 

بیش از ۹۰۰ گونه از حشرات موذی و آفات محصول قهوه در جهان ثبت و شناسایی شده‌است،که از این میان بیش از یک سوم آن حشرات بالدار و بیشتر از یک چهارم آن لارو و بندپایان هستند. همچنین حدودا ۲۰ گونه کرمک، ۹ نوع کرم ریز و تعدادی حلزون با صدف و بی صدف از آفات گیاه قهوه به شمار می‌روند. گاهی پرندگان و جوندگان نیز دانه‌های قهوه را می‌خورند اما خسارت وارد آمده از سوی آنها از جانوران بی‌مهره کمتر است. معمولا نژاد قهوه عربیکا به زیان ناشی از بی‌مهره‌گان آسیب پذیر‌تر است. هر قسمت از گیاه مورد حمله جانوران متفاوتی قرار می‌گیرد. کرمک به ریشه‌ها و حشرات سوراخ کننده به ساقه و نواحی چوبی زیان زده و شکاف ایجاد می‌کنند. بیش از ۱۰۰ نوع کرم لارو ، کرم درخت و بید و پروانه به برگها حمله می‌کنند. معمولا برای دفع آفات از آفت کش‌های شیمیایی یا شیوه‌های ارگانیک استفاده می‌شود.

 

مدت زمان بو دادن

۱. ۷ دقیقه: بو دادن ملایم: (AMERICAN ROAST)

۲. ۹ الی ۱۱ دقیقه: بو دادن متوسط: (CITY ROAST)

۳. ۱۱ الی ۱۳ دقیقه: بو دادن تا حد تیره: (FRENCH ROAST)

۴. ۱۴دقیقه: تیره ترین حالت:[۲](ESPRESSO ROAST)

 

ساییدن

هنوز وقت دم کردن قهوه نرسیده! پیش از آن باید دانه‌ها آسیاب شوند و با فشار از دانه برشته به پودر تبدیل شوند. بخاطر داشته باشید که اکسیژن دشمن قهوه است! سعی کنید قهوه آسیاب شده را در جای خنک و کم‌نور نگهداری کنید.

 

تهیه و تنظیم: اشکان قلی بیگی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn