بورسیت پنجه غازی

پنجه غازی[1]

تاندون پنجه غازی

زردپی یا وتر پنجه غازی از بهم پیوستن عضلات خیاطه، راست داخلی و نیم وتری[2] در عضلات ران تشکیل می شود. این سه عضله در محل اتصال و سر متحرکشان در بخش داخلی و قدامی به استخوان درشت نی متصل می شوند.

 

 

بورسیت پنجه غازی[3]

بورسیت یا تاندونیت پنجه غازی همچنین به عنوان یک التهاب متقابل تاندونی نیز شناخته می شود. این التهاب به شرایط التهابی محل اتصال این سه عضله یعنی خیاطه، راست داخلی و نیم وتری اشاره دارد. محل آن در بخش داخلی و قدامی زیر زانو می باشد. تقریباً دو اینچ زیر مفصل زانو وتری به استخوان درشت نی متصل می شود که ممکن است ملتهب و دردناک و سفت باشد.

فرد مبتلا با شکایت از زانو درد مراجعه می کند........ در صورتیکه درد مربوط به استخوان زانو نمی باشد.

 

 

 

بورس پِس اَنسِرین یا پنجه غازی یک کپسول کوچک مایع پر شده است. که حاوی مایع سینویال به منظور کاهش اصطکاک بین بافت ها می باشد و همچنین به عنوان یک بالشتک ضربه گیر در لابلای استخوان، تاندون و عضلات نیز عمل می کند.

التهاب در بورس بطور ناگهانی و فوری مشخص نمی شود بلکه در طی یک بازه زمانی رفته رفته پیشرفت می کند. بورسیت ها همچنین می توانند در نواحی شانه، زانو، لگن، آرنج و شست پا نمایان شوند.

همانطور که گفته شد پِس اَنسِرینوس روی استخوان درشت نی ایجاد می شود و سه تاندون آن همسطح با رباط داخلی زانو یا اِم سی اِل (MCL) زانو قرار دارند. عضلات خیاطه و راست داخلی جز عضلات آداکتور یا نزدیک کننده ران هستند و عضله نیم وتری که در پشت ران قرار دارد یکی از سه عضله همسترینگ می باشد در خم کردن زانو نقش دارد. این سه عضله با همکاری یکدیگر در خم کردن زانو چرخش داخلی ران ایفای نقش می کنند.

Pes Anserine bursitis اغلب زمانی اتفاق می افتد که عضلات مرتبط با آن بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرند، با انجام حرکت هایی مانند فلکشن یا خم کردن های مکرر زانو و یا ادداکشن ران نزدیک کردن ران به خط میانی بدن. انجام مکرر این حرکات باعث ایجاد اصطکاک می شود و فشار بر روی بورس آن ناحیه نیز افزایش می یابد. بورسیت همچنین می تواند به علت آسیب، مانند ضربه مستقیم در منطقه Pes Anserine باشد. کوفتگی یا ضربات متعدد به این ناحیه منجر به افزایش آزاد شدن مایع سینوویال در پوشش بورس می شود. پس بتدریج بورس ملتهب و رفته رفته دردناک می شود که در دراز مدت می تواند تبدیل به استئوآرتریت یا آرتروز زانو شود.

 

 

 

معاینه

بورسیت یا تاندونیت پِس اَنسرینوس را می توان در یک نقطه که اندکی تورم در استخوان درشت نی حدود 3-4 سانتی متر زیر زانو لمس کرد.

برای ارزیابی قدرت و طول همسترینگ، بیمار را در وضعیت طاقباز بررسی کنید. تست نود نود را از وی می گیریم. ابتدا هر دو پا را در شکم تا نود درجه خم می کند بطوریکه هر دو پا تشکیل یک زاویه نود درجه را بدهند سپس از بیمار می خواهیم تا جایی که ممکن است یک زانو را صاف کند. چنانچه بیمار هنگام صاف کردن زانو درد داشت یا زاویه نود درجه را اندکی تغییر داد تست مثبت می باشد و بیمار دچار کوتاهی همسترینگ شده است.

درمان دارویی

بهتر است بیمار با تجویز پزشک مصرف داروهای ضد التهابی را شروع کند و برای فاز فیزیوتراپی و توانبخشی پزشک متخصص استفاده از هات پک و اشعه مادون قرمز را توصیه می کند. البته باید خاطر نشان کرد که چنانچه بیمار در فاز های مزمن التهابی باشد گرما توصیه می شود در غیر اینصورت استراحت و سرما درمانی در دستور کار قرار می گیرد.

 

ترجمه و تفسیر: بکتاش الهامیان

 

[1] Goose Foot

[2] Sartorius, Gracilis and Semitendinosus

[3] Pes Anserinus Bursitis

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn