عارضه شانه منجمد

آناتومی مفصل شانه : مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه ای هست که از سر استخوان بازو و مفصل کتف تشکیل می شود. در اطراف مفصل شانه کپسول مفصل شانه وجود دارد که از بافت همبند تشکیل می شود. در شانه منجمد کپسول مفصل شانه ملتهب و ضخیم می شود که سبب کاهش حرکات شانه در تمام جهات می شود.بنابراین بیماران برای بالابردن اندام درگیر مختصری از مفصل گلنوهومرال ( شانه ) حرکت می دهند و بقیه آنرا از مفصل اسکاپولوتوراسیک ( کتف ) حرکت می دهند . یکی از بیمارهای این قسمت از بدن شانه یخ زده می باشد که در ادامه به آن می پردازیم .عارضه شانه منجمد اشاره دارد به هنگامی که بافتها، رباطها، زردپی ها، کپسول ها و دیگر اجزا مفصل شانه ضخیم و یا سفت شوند. به طوریکه منجر به محدودیت حرکتی یا وجود درد عمقی در حین حرکت مفصل شانه شود.


از نظر تقسیم بندی به دو گونه تقسیم می شود یکی شانه منجمد پس از وقوع یک حادثه یا آسیب ورزشی که البته آسیب ورزشی را می توان به آسیب های بیش تکراری نیز اشاره کرد و دیگری افرادی که فعالیت های بردن دست بالای سر را بیشتر از سایرین انجام می دهند. این نوع در خانم های خانه دار بالای 40 سال بیشتر شایع است و برخی دیگر علت آن نامعلوم است.


علائم شانه منجمد:
✅درد مبهم در اطراف شانه
⚠️درد هنگام حرکت مفصل شانه بویژه هنگام بالا بردن دست بالای دست درد عمقی تر می شود.
⚠️کاهش دامنه حرکتی یا محدودیت حرکتی در مفصل شانه.
⚠️دشواری حرکت دادن دست هنگام شانه کردن.
درد هنگام خواب.
⚠️دشواری هنگام انجام وظایف روزمره.


تمرینات استاندارد ویژه افرادی که دچار محدودیت حرکتی در حرکت مفصل شانه دارند و یا به دلیل روزمرگی در انجام امور روزانه به زحمت دست ها را بالای سر می برند.

علائم نشاندهنده در عارضه فروزن شولدر به تدریج بیشتر شده و عارضه رفته رفته بدتر می شود.
در عارضه شانه منجمد یا فروزن شولدر کپسول های مفصلی دچار التهاب شده و سپس سفت و خشک می شوند.
درجه بندی انواع فروزن شولدر:
⚠️مرحله شروع محدودیت حرکتی یا اصطلاحاً فریز شدن شانه
⚠️مرحله شانه منجمد یا فریز شده که در این مرحله فرد دچار محدودیت حرکتی دائمی شده.
⚠️مرحله ذوب شدگی که در این مرحله الگوهای حرکتی فرد تغییرات اساسی کرده و دامنه حرکتی فرد بطور چشمگیری کاهش پیدا کرده است.


یکی از تمرینات بسیار مناسب برای عارضه شانه منجمد تمرینات پاندولی می باشد که با در دست گرفتن یک وزنه سبک و حرکات بسیار کوچک در حالتی که دست کاملاً آویزان و معلق است انجام می شود.

تمرینات از آسان به سخت اجرا می شود. ابتدا بدون در اختیار داشتن وزنه فقط دست مبتلا را آویزان کرده و در جهات مختلف به آرامی حرکتی می دهیم. سپس دامنه حرکتی بیشتری را طی می کنید.
حرکات بصورت ساعتگرد و پادساعتگرد می باشد.
این کار باعث می شود مایع سینویال درون مفصلی بیشتر ترشح شده و به تدریج از سطح التهابی مفصلی کاسته شود.

 


#شانه
#شانه_منجمد
#مفصل_شانه
#درد
#محدودیت_حرکتی
#دامنه_حرکتی
#کاهش_دامنه_حرکتی
#دانش_ماساژ
#دانش_ماساژ_بکتاش
#shoulder
#frozen_shoulder
#range_of_motion
#adhesive_shoulder

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn