صندلی ماساژ پرتابل

صندلی ماساژ پرتابل[1]                             

Massage Chairs Portable

امروزه با توجه به زندگی پرمشغله کاری علی الخصوص کار در پشت میزهای اداری با ساعات کاری طولانی مدت، موجبات بروز خستگی های مزمن و کهنه در کارمندان ایجاد گردیده است که خود این روند سبب ایجاد خستگی های دائمی و بروز رفتار بی حوصلگی از سوی کارمندان در محیط کار و یا حتی در زندگی روزمره شده است. سیستم عضلانی با ارتباط نزدیکی که با سیستم عصبی دارد،[2] بطور دائم وضعیت حرکات بدن را بررسی و تصحیح می کند. این ارتباط از طریق ارسال پیام ها و یا کد هایی به سمت سیستم عصبی مرکزی صورت می پذیرد، بطوریکه برای اجرای یک حرکت ساده از سوی عضلات، با دریافت پیام حرکتی از سمت سیستم حرکتی اعصاب، این پروسه طی می شود و پس از اتمام حرکات، عضلات دوباره به سر جای خود باز می گردند و پیام های ارسالی از سوی سیستم عصبی مرکزی با حفظ حالت طبیعی آن خاموش می شوند،حال اگر این فراخوانی در مدت زمان طولانی تری صورت پذیرد یا مدتها در وضعیت های نادرست[3] و غلط قرار بگیریم که منظور استفاده از صندلی و میز غیر استاندارد و محیط کاری غیر مطلوب می باشد، رفته رفته پیام های صادر شده نیز با اندکی تغییرات روبرو خواهند شد و در نتیجه عضلات از حالت طبیعی خارج می شوند، که متعاقب آن با طویل شدن، ضعیف شدن و اسپاسم دائمی عضلات مواجه می شویم و در نهایت درد و خستگی به سراغمان می آید.

 

 

کارکنان سالم:

تحقیقات اخیر نشاندهنده این است که استفاده از وسایل و تجهیزات ارگونومیک در محیط های کاری و سازمان ها موجب بالا رفتن راندمان کاری می باشد. علاوه بر این باید خاطر نشان کرد که خدمات گسترده و وسیع ارائه شده از سوی شرکت یا سازمان مربوطه برای کارکنان و کارمندان نیز می تواند موجب پیشبرد اهداف عالیه سازمانی و کیفیت محصول گردد. این خدمات شامل خدمات پزشکی و درمانی نیز می باشد. از طرفی می توان این خدمات را در خود هر نهاد یا سازمان بمنظور صرفه جویی در وقت و هزینه، لحاظ کرد. مانند مستقر شدن تیم پزشکی در سازمان ها، همچنین فیزیوتراپیست ها ماساژ تراپیست های دارای گواهینامه معتبر و یا استقرار کارکنان بهداشت خود موجب ایجاد سلامت در نهاد مربوطه می باشد. به عبارت دیگر این نگرش یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد. با یک نگرش بلند مدت از سوی سازمان و توصیه مفید به کارکنان در مورد استفاده صحیح از وسایل و حفظ وضعیت صحیح،[4] زندگی فیزیکی سالم و با نشاط توأم با فعالیت های ورزشی، اهداف بهینه سازمان در آینده ای نزدیک، جامه عمل می پوشد.

صندلی ماساژ یک گزینه عالی و مناسب برای افرادی که زندگی پر مشغله دارند می باشد. یک ماساژ 10 دقیقه ای روزانه بر روی صندلی های ماساژ می تواند خستگی کار روزانه را از بدن شما درآورد و مجدداً انرژی تازه ای را در رگهای شما به جریان بیاندازد و شما را برای یک شروع مجدد آماده کند. این روش نیز یک روش مناسب برای معرفی ماساژ و پی بردن به فواید و اثرات ماساژ برای افرادی که در یک محیط شلوغ کار می کنند می باشد.

صندلی ماساژ پرتابل یک صندلی قابل حمل با طراحی ارگونومیک می باشد. که نشستن بر روی صندلی بر روی نواحی سر، گردن، شانه، پشت، دست و ... تمرکز می کند. درمانگران ماساژ با توجه به قابلیت حمل صندلی ماساژ می توانند ماساژ در محل را به محیط های مختلفی ارائه دهند و مشتریان نیازی به در آوردن لباس و تمیز کردن صندلی ندارند.

 

از طرفی تحقیقات اخیر نشان داده که کارمندانی که در محیط کاریشان سرحال و با نشاط هستند، راندمان کاری بالاتری داشته، اتلاف وقت کمتری می کنند، کمتر غیبت می کنند، درخواست مرخصی کمتری می دهند. همه و همه بدلیل داشتن خدمات مناسبی نظیر خدمات ماساژ (صندلی های ماساژ) وسایل سرگرمی، وسایل ورزشی در محیط کاریشان می باشد.

این طریق همچنین می تواند یک روش مناسبی برای معرفی ماساژ به مشتریان احتمالی در آینده نیز باشد.

 

فواید صندلی ماساژ:

با استقرار صندلی های ماساژ و وسایل نظیر آن هر دو طرف (سازمان و کارمندان) ذینفع می باشند.

زیرا موجب پیشگیری از بروز ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی نظیر کایفوز (گوژپشتی) هد فوروارد (سر به جلو) تورتیکولی (گردن کج) اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)، سندروم متقاطع فوقانی یا تحتانی، سندروم لایه لایه، سندروم تونل کارپال مچ دست و .... دیگر عارضه های مشابه می گردد.

از دیگر فواید صندلی ماساژ در محیط های کاری نیز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • موجب افزایش انگیزه کاری در کارمندان می شود.
  • موجب کاهش درخواست مرخصی های استعلاجی از سوی کارمندان نیز می شود.
  • برای سازمان موجب مزایای مالیاتی نیز می شود.
  • با صدور گواهی پزشکی آنی یا گواهی دریافت ماساژ تا حدودی موجب بهبودی از سوی کارکنان می شود.

 

ویژگی و مزایای صندلی ماساژ:

صندلی ماساژ پرتابل طوری طراحی شده است که برای ما دسترسی آسان به نواحی سر، عضلات گردن، عضلات بازو و شانه ها عضلات پشت فرد ماساژ گیرنده را فراهم می کنند، در حالی که صندلی های ماساژ روباتیک از ویبراتور های الکترونیکی و موتور برای ارائه ماساژ استفاده می کنند و تفاوت بزرگ و عمده آن با صندلی های الکترونیکی در این است که یک تراپیست بطور هوشمندانه و تخصصی با نقاط و نواحی درد یا دچار گرفتگی مواجه می شود و از طرفی انتقال انرژی مثبت و خارج نمودن انرژی های منفی تنها از طریق بر قراری ارتباط حوزه های انرژی و کانال های انرژی موجود در بدن انسان میسر می باشد و ابزار های الکترونیکی فقط بصورت مکانیکی می توانند وارد عمل شوند. از همین رو دیگر جوانب تخلیه انرژی منفی از سوی ابزارهای الکترونیکی نادیده گرفته می شود. یک صندلی ماساژ استاندارد می بایست یک جریان خون یکنواخت در کل بدن بویژه نواحی پشت، بازو ها، لگن، سرو گردن ایجاد نماید بطوریکه با نشستن و قرار گرفتن روی آن احساس راحتی در فرد ایجاد شده و احساس ناخوشایندی که ناشی از مسدود شدن جریان خون می باشد در فرد ایجاد نگردد. همچنین قابلیت تنظیم زوایا و ارتفاع را برای افراد متعدد با جثه های مختلف داشته باشد. یک صندلی استاندارد بایستی هیچگونه انقباض اضافی در عضلات ایجاد نکند (عضلات پشت ساق، پشت ران، روی ران، کشاله ها، باسن، پائین کمر، پشت، سر و گردن). البته بایستی خاطر نشان کرد که راحتی لباس فرد ماساژ گیرنده می تواند یک عامل تأثیر گذار در موارد فوق باشد.

 

 

تکنیک های رایج و مورد استفاده در صندلی ماساژ

با توجه به موقعیت و وضعیت قرار گیری فرد بر روی صندلی و نحوه ایستادن ماساژ تراپیست در کنار وی، موثرترین و کار آمد ترین تکنیک ها بر گرفته از اصول طب فشاری[5]، شیاتسو[6]، تای ماساژ[7] و برخی  از تکنیک های ماساژ کلاسیک[8] می باشد.

روش های شبیه به شياتسو تمایل به استفاده از فنون فشاری، مالشی و چرخشی دارد. این فنون بمنظور رفع تنش های عصبی-عضلانی، کوفتگی عضلات، اسپاسم های عضلانی می تواند موثر واقع شود

ماساژ سوئدی[9] یا همان ماساژ های کلاسیک که عمدتاً روی تخت اجرا می شدند اما برخی از تکنیک ها نظیر استروکینگ ها بمنظور افزایش گردش خون مناسب و اکسیژن رسانی موثر به بافتها نیز کاربرد دارد..

موارد ممنوعیت و هشدارها

همانگونه که در تمامی موارد اجرا و انجام ماساژ می بایست قبل از آن از سوابق پزشکی افراد مطلع شد برای ماساژ بر روی صندلی پرتابل نیز می بایست از سوابق پزشکی افراد مراجعه کننده و مصارف دارویی خاص آنها مطلع شد، بطور مثال افراد با فشار خون بالا یا سوابق آسیب های نواحی گردن و شانه می بایست با تشخیص و دستور پزشک دعوت به ماساژ نمائید.

 :Reference

By Stephen Venneman

https://www.leaf.tv/articles/step-by-step-chair-massage/

تفسیر و تدوین: بکتاش الهامیان

 

 

[1] Portable Massage Chairs

[2] Neuromuscular System

[3] Poor Posture

[4] Good Posture

[5] Acupressure

[6] Shiatsu

[7] Thai Massage

[8] Classic Massage

[9] Swedish Massage

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn