ماساژ کودک

ماساژ کودک                Baby Massage 

فواید کلی ماساژ کودکان

دلایل و شواهد زیادی برای سرمایه گذاری در ماساژ نوزادان وجود دارد. مطالعات نشان داده اند که ماساژ می تواند یک اثر آرام بخش بر روی کودک داشته باشد. کودک شما ممکن است به خواب بهتر، رشد بهتر، استرس کمتر در زندگی، سوق پیدا کند که همه از ماساژ شکل می گیرند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که ماساژ دریافت کرده اند در به دست آوردن وزن سریع تر، خواب کامل تر و از میزان اضطراب کمتری سود می برند.

 

فواید کلی ماساژ کودکان

دلایل و شواهد زیادی برای سرمایه گذاری در ماساژ نوزادان وجود دارد. مطالعات نشان داده اند که ماساژ می تواند یک اثر آرام بخش بر روی کودک داشته باشد. کودک شما ممکن است به خواب بهتر، رشد بهتر، استرس کمتر در زندگی، سوق پیدا کند که همه از ماساژ شکل می گیرند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که ماساژ دریافت کرده اند در به دست آوردن وزن سریع تر، خواب کامل تر و از میزان اضطراب کمتری سود می برند. نتایج بدست آمده از تحقیقاتی که بر روی نوزادان انجام شده حاکی از این است که حتی 10 دقیقه ماساژ (در این تحقیق ماساژ آیور ودا هند مورد مطالعه قرار گرفته) بر روی نوزادانی که بیش فعال یا فوق اکتیو هستند یا در هنگام خواب بسیار بی قراری می کنند می تواند بسیار مفید باشد. همچنین شواهد نشاندهنده این است که ماساژ موجب تسکین برخی از بیماری های شایع در کودکان از قبیل قولنج معده، دندان درد، گوش درد و همچنین در التیام زخم مفید باشد.

یادگیری و انجام ماساژ کودک، کار بسیار ساده‏ای است. چند وسیله کوچک لازم دارد و هیچ هزینه‏ای در بر ندارد، اگر اندکی برای کودک خود وقت بگذارید منافع دراز مدت و کوتاه مدت زیادی را در خصوص بهبود رفتار و حالات کودکتان نصیبتان خواهد شد و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه‏ها ارتباط مثبت و خوبی را با آنها برقرار خواهند کرد. که این امر منجر به احساس امنیت بیشتر در کودک شده و همچنین در خصوص رشد و تعالی اندام ها و عملکرد ارگانهای داخلی کودک کمک بسزایی را به کودکتان می نمایید. در این مقاله سعی شده که فواید و کاربرد های ماساژ برای کودکان و همچنین فواید برخی از روغن های گیاهی را به اختصار به نظر شما برسانم.

منافع ماساژ برای کودکان

احساس امنیت : ارتباط جسمی بین کودک و یکی از والدینش، احساس عشق و علاقه و ارزشی را در او تقویت می‏کند و این احساس، به رشد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک می‏انجامد.

سلامت و تندرستی کل بدن : تحقیقات نشان می‏دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می‏شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت‏آمیز با والدین‏شان ندارند گریه می‏کنند یا بیمار می‏شوند. ماساژ، گردش خون را بهبود می‏بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‏کند. همین طور

کمک می‏کند که مایع لنفی در سرتاسر بدن پخش شود و مواد مضر نیز از بدن دفع گردد. ماساژ، درد و نشانه‏های بعضی از ناراحتی‏ها و بیماری‏های مزمن را تسکین و تخفیف می‏دهد. راحتی و آرامش را افزایش می‏دهد و به نوزادی که دایم گریه می‏کند، آرامش می‏بخشد.ماساژ، خودآگاهی از جسم را افزایش می‏دهد و عضلات را محکم و مفاصل را منعطف می‏کند. بدین ترتیب برای کودکان نارس (کودکانی که زیر وزن طبیعی به دنیا می‏آیند یا آنهایی که نیازهای ویژه‏ای دارند) منفعت ویژه‏ای دارد.

مهارت اجتماعی : با لمس کودکتان چگونگی برقراری ارتباط را به او آموزش می‏‏دهید. ماساژ به شما کمک می‏کند ارتباط غیرکلامی با کودک‏تان برقرار سازید و این موضوع باعث افزایش ارتباط زود هنگام شما با کودک خواهد شد. در نتیجه کم‏کم عزت نفس و توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد.

تحقیقات نشان می‏دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می‏شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت‏آمیز با والدین‏شان ندارند گریه می‏کنند یا بیمار می‏شوند.

منافع ماساژ برای والدین

آرامش و راحتی : وقتی کودکتان را ماساژ می‏دهید، کاملاً بر او متمرکز می‏شوید و با او تعامل برقرار می‏کنید. طبق تحقیقات گزارش شده که خود والدین نیز از این تعامل لذت می‏برند و احساس آرامش می‏کنند.

حساس شدن نسبت به کودک : اگر کودک را آن طور که دوست دارد نوازش کنید یا فشاری به او وارد آورید او در این حالت قادر به ابراز احساس خود نخواهد بود از این رو خود شما باید با نگاه به عکس‏العمل‏های او، آنها را تفسیر کنید. با این روش شما می‏آموزید که از روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید و همین مسئله باعث افزایش مهارت‏های شما در نگهداری از او می‏شود.

ایجاد آرامش : ارتباط جسمی ناشی از ماساژ و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می‏شود. ارتباط غیرکلامی که همواره در حین ماساژ کودکتان برقرار می‏کنید، جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می‏کند تا آنجا که این ارتباط می‏تواند در آینده نیز بین هر دوی شما برقرار و ادامه داشته باشد.

آمادگی برای شروع ماساژ : بهترین زمان برای ماساژ کودکتان زمانی است که او بیدار است. وقتی او را بغل می‏گیرید، تحت تاثیر خلق و خوی شما قرار می‏گیرد پس باید با خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید. هر نوع زیورآلاتی را که در دست دارید بیرون آورید و ناخن‏های‏تان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک نخراشد. هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرارش دهید تا وقتی ماساژ را شروع می‏کنید بر حرکات دستتان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید.

استفاده از روغن : تماس پوست با پوست ، رشد و نمو مطلوب را افزایش می‏دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او، راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است. روغن کمک می‏کند تا دستان شما به آرامی روی بدن کودک حرکت کند. همچنین به شما اجازه می‏دهد تا حرکات ماساژ را تدریجاً محکم‏تر کرده و مدت زمان بیشتری، بدون اینکه وقفه‏ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن، پوست را مرطوب می‏کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می‏شود. از روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن‏ها بوهایی ملایم دارند، سریع جذب پوست می‏شوند و پوست را تغذیه می‏کنند در صورت امکان روغن طبیعی را انتخاب کنید روغن‏های طبیعی کمتر از روغن‏های مصنوعی پوست را تحریک می‏کنند.

ترجیجاً از روغن های بچه برای ماساژ استفاده نکنید زیرا روغن های بچه بنوعی از  محصولات شیمیایی بحساب می آیند و صرفاً به منظور جلوگیری از خشکی پوست کودکان در مقابل ادرار دفعی کودک می باشد زیرا ادرار کودک ممکن است برای مدتی روی پوست کودک بماندو منجر به آثار منفی بر جای مانده بر روی پوست می گردد .هدف از  پخش روغن روی پوست کودک ، مسدود کردن نواحی از بدن کودک می باشد که ببیشتر در معرض ادرار قرار می گیرند . همانطور که می دانید ادرار حاوی آمونیاک می باشد و از طرفی ماندگاری ادرار روی پوست منجر به خشکی پوست ،آزردگی و سوزش کودک شما می گردد. به همین منظور استفاده از روغن های بچه بیشتر به جهت صیغلی کردن نواحی که در معرض ادرار قرار گرفته مورد استعمال قرار می گیرند. لذا چون روغن های بچه با خاصیت مسدود کردن منافذ پوست می باشد پس استعمال آن به منظور ماساژ ، نه تنها سودمند نیست بلکه منجر به مسدود کردن منافذ پوست می گردد.

پس استفاده از  روغن های مصنوعی بر  روی تمام سطح پوست بدن کودک توصیه نمی شود.در خصوص استفاده از روغن ها توجه به این نکته لازم و ضروری می باشد ، چون پوست کودک بسیار نازک و لطیف می باشد و امکان ایجاد حساسیت و یا آلرژی در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان می باشد . در ابتدا به ساکن مقداری از روغن را روی بازو و یا پشت بازو مالیده و پس 30 دقیقه اگر  هیچگونه تغییر در پوست کودک از قبیل التهاب ، خارش ، قرمز شدگی و تغییر  رنگ مشاهده نکردیم اقدام به استفاده از روغن مربوطه می نماییم. چنانجه در مورد روغنی خاص قرمزی پوست مشاهده شد می بایست نوع روغن ار عوض کنیم .بایستی حتی المقدور از روغن های طبیعی و گیاهی استفاده کنیم و در خصوص تشخیص طبع و مزاج کودک بهتر است از  روغن های با خواص ملین و متعادل بهره گیریم مانند روغن زیتون ، روغن بادام شیرین  و  .... زیرا آگاهی از طبع کودکان کار دشواری  می باشد.

در اینجا برخی از  روغن های رایج و خواص آنها را به اختصار توضیح می دهیم:

روغن زیتون: 

 تقویت پوست، جلوگیری از خشکی و چروک، تقویت مو، مژه، ابرو ، رفع یبوست

روغن بادام شیرین: 

جلوگیری از شکستن ناخن، جلوگیری از ترک پوست ,ملین، نرمی لثه ، سرفه های خشک

روغن کنجد: 

برطرف کننده خشکی پوست، تقویت کننده موی سر، بهبود سوختگی، ریزش مو، شوره سر ،موخوره

روغن نارگیل: 

تقویت کننده و حالت دهنده مو

روغن شتر مرغ:

ترمیم پوست، دردهای عضلانی و بیماری های استخوان، ترمیم سوختگی های خفیف

روغن فندق:

ریزش مژه وابرو ، نارسایی های ناخن

روغن بنفشه:

ریزش مو ، برطرف کننده چروکهای پوست، گرفتگی بینی

روغن گلسرخ:

مسکن درد گوش ، التیام ورم و بواسیر

روغن میخک:

شل شدن عضلات و دفع سموم، ضد عفونت قارچی

روغن هلو:

درد گوش و گرفتگی مجرای گوش، بواسیر

روغن مومیایی:

ضد درد گوش

  • نکته : هنگام استفاده از روغن ها باید توجه داشته باشید که روی زخم ها و خراشیدگی ها و اطراف چشم به هیچ عنوان استفاده نشود.
  • کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می‏شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت‏آمیز با والدین‏شان ندارند گریه می‏کنند یا بیمار می‏شوند.

یک اتاق گرم :

کودکان وقتی برهنه هستند، سریع گرمای بدن‏شان را از دست می‏دهند، روغن نیز باعث کاهش حرارت بدن می‏شود، در نتیجه اتاق باید به اندازه کافی گرم باشد تا کودک‏تان احساس آرامش کند. دمای بین 22 تا 28 درجه سانتی گراد دمای ایده‏آل اتاق است. اگر با لباس آستین کوتاه احساس سرما یا گرما نمی‏کنید، دمای شما برای ماساژ مناسب است.

برنامه ریزی درست و معقول : کودک را در فاصله بین دوبار شیر خوردن، ماساژ دهید. همچنین زمان تعویض پوشک میتواند زمان مناسبی باشد.

زمان : در ابتدا به ساکن زمان ماساژ  را بین 15 الی 20 دقیقه در نظر بگیرید .

شیوه اجرا :

  • عجله کردن یا انجام آن بین فعالیت‏های دیگرتان شاید بی‏فایده باشد و منجر به بی‏تابی کودک شود.
  • وقتی که هر دو به ماساژ خو گرفتید، وقت کمتری را می‏توانید صرف این کار کنید.
  • در اجرای تکنیک های ماساژ بایستی به این نکته توجه داشته باشید که حرکات دستتان بسیار آرام و سطحی باشد و الزاماً تکنیک های نوازشی مانند استروکینگ سطحی و افلوراژ را بکار ببرید.
  • در حین اجرای تکنیک ها همواره متوجه عکس العمل های کودک خود باشید و با توجه به رفلکس های کودک به کار خود ادامه یا به آن پایان دهید. (Feedback)
  • هنگام ماساژ کودک همواره متوجه راحتی و ریلکس بودن کودک خود باشید. کودک را در وضعیتی قرار دهید که احساس خستگی به وی دست ندهد ( ترجیحاً حالت طاقباز)
  • همواره مراقب باشید که کودکان در وضعیت دمر به دلیل ضعف در عضلات نگه دارنده گردن و همچنین وزن نسبتاً زیاد سر خود نسبت به جثه ، قادر به نگه داری آن در طولانی مدت نمی باشند.
  • از طرفی برای کودکان زیر 6 ماه هنگامی که سر و صورت روی بالش قرار گرفته ، مراقب وضعیت تنفس کودک خود باشید.

فضای آرام و ساکت :  اگر به عنوان مثال صدای تلویزیون و رادیو مزاحمتان نباشد، هر دوی شما از ماساژ لذت می‏برید.

www.kid.ru

Baby Massage - The Calming Power Of Touch - Dr. Alan Heath & Nicki Bainbridge

گرد آوری و ترجمه: بکتاش الهامیان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn